Yapay zeka içeriklere neden güvenmemelisiniz?

Yapay zeka içeriklere neden güvenmemelisiniz?

yayınlanma tarihi 11.06.2024

Terakeet'in içerik stratejisi liderleri, piyasadaki yapay zeka içerik seçeneklerini ve bunların insan güdümlü içerik oluşturma ile nasıl karşılaştırılacağını değerlendirmek için bir test projesi üstlendi.

Amaç, yapay zekanın sınırlarına nerede ulaştığını, insanların en çok nerede başarılı olduğunu ve insanların maksimum etki için yapay zekanın gücünden nasıl yararlanabileceğini belirlemekti.

Çalışmanın yöntemlerini ve kapsamlı bulgularını ve bu çabadan elde edilen içgörüleri paylaşıyoruz. Sonuçlar sizi şaşırtabilir.

Arka plan

Yapay zeka dünyası, içerik stratejisi ve içerik üretimine yönelik çok sayıda aracı hızla geliştiriyor. Bu araçlar araştırma, düzenleme, taslak oluşturma ve içerik yazma gibi yeteneklere sahip içerik çözümleri olarak pazarlanıyor.

Ancak, arama hedeflerini karşılayan ve insan kitleleriyle özgün bir şekilde bağlantı kuran içerik üretmenin karmaşıklığı göz önüne alındığında, etkinlikle ilgili sorular cevapsız kalmaktadır.

Bu vaka çalışmasında, mevcut içerik oluşturma uygulamalarının zorlu dijital alanlarda yeterince güçlü performans gösterip göstermediğini belirlemek için en iyi yapay zeka içerik platformlarından ve araçlarından bazılarını inceledik.

Araştırma yöntemimiz

Araştırmamızı en hayati içerik görevlerini belirleyerek yürüttük ve her bir görev içinde en ilgili metrikleri ve kriterleri tespit ettik. Daha sonra yapay zeka araçlarından ve insan içerik uzmanlarımızdan bu görevleri tamamlamalarını ve sonuçların nasıl olacağını görmelerini istedik.

Test ayrıntıları

Araçlar arasında, deneyin uygulanabilirliğini sağlamak için tutarlı girdiler sağladık. Her araca aynı bilgi istemini ve verileri sağladık ve her birinden birden fazla içerik parçası oluşturmasını istedik. Araçlara, insan yazarlarımızın genellikle aldığı şartnamelerin aynısı verildi.

Katılımcılar

Terakeet içerik uzmanları (yazarlarımız) yapay zekaya karşı

Aşağıdaki yapay zeka platformlarını test ettik:

Jasper - “Pazarlama ekiplerinin hem hız hem de performans elde etmesine yardımcı olan kurumsal düzeyde yapay zeka araçları.”

Typeface - “Kurumsal içerik oluşturma için üretken yapay zeka uygulaması, tüm işletmelere süper şarjlı hızlarda olağanüstü, markaya uygun içerik oluşturma gücü verir.”

Writesonic - “Bloglar, Facebook reklamları, Google reklamları ve Shopify için ücretsiz olarak SEO dostu içerik oluşturan yapay zeka yazarı.”

Copy.ai - “Copy.ai, eşsiz ölçekte otomatik olarak içerik oluşturmanızı, optimize etmenizi ve denetlemenizi sağlar.”

ChatGPT (GPT 3.5 ve GPT 4.0) - OpenAI'nin amiral gemisi diyalogsal üretken yapay zeka platformunun iki yinelemesi.

İçerik görevleri


Uzmanlarımızı ve seçilen yapay zeka araçlarını aşağıdaki görevler üzerinde test ettik:

Anahat oluşturma: Sıralanabilir içerik oluşturmak için SEO odaklı ana hatlar geliştirme
Tam taslak oluşturma: Tüketici içgörülerine dayalı olarak SEO dostu, kitleyle uyumlu ve ilgi çekici içerik oluşturma
Benzersiz, gerçeklere dayalı, erişilebilir içerik oluşturma: Türünün tek örneği içerik oluşturma, gerçeklere dayalı ve doğru içerik yazma ve okuma düzeyi gereksinimlerini karşılama
Bu üç kategori, özellikle içerik görünürlüğü ve sıralaması, kitle katılımı ve güçlü tüketici bağlantıları elde etmek söz konusu olduğunda, bir içerik stratejisinin en önemli yönlerini temsil eder.

Bulgular
İşte testlerimizden çıkarabildiğimiz sonuçlar.

Her üç kategoride de içerik uzmanımız tüm kriterleri ve metrikleri yerine getirerek her görevi başardı. Sonuçların tamamı için aşağıdaki tablolara bakın.

Anahat Oluşturma

İşte taslak oluşturma testimizin sonuçları:

Yapay zeka içerik oluşturma testi sonuçları

Sonuç: Yapay zeka tarafından oluşturulan ana hatlar
Genel olarak, tüm yapay zeka araçları basit taslaklar oluşturdu. Bazı çıktılar çok üst düzey yazar talimatları içeriyordu, ancak SEO açısından zengin bir içerik parçasının oluşturulmasına rehberlik etmek için gerekli ayrıntı düzeyinden yoksundu.

Yapay zeka araçlarının mevcut SERP'leri değerlendirme yeteneğine sahip olmadığı görülüyor. Anahat yapısı büyük ölçüde kullanıcı tarafından sağlanan veriler tarafından belirleniyordu.

YZ araçları anahtar kelimeleri doğal bir şekilde entegre edemedi. Bilgi isteminde verilen anahtar kelimelerin bölüm başlıklarına kusulması yaygındı.

YZ araçları ara bağlantılar önerme yeteneğine sahip değildi.
YZ araçları kaynakları tutarsız bir şekilde, ölü kaynaklara atıfta bulunarak ve potansiyel halüsinasyonlarla alıntılamıştır.

Tam Taslak Oluşturma

İşte tam taslak oluşturma testimizin sonuçları:

Yapay zeka tam makale test sonuçları
Sonuç: Yapay zeka tarafından oluşturulan taslaklar
Yapay zeka araçları, oluşturulan tam taslaklar boyunca sürekli olarak yapısal sorunlara ve konu kapsamı boşluklarına sahipti.

Anahtar kelime kullanımı bir sorundu ve makalelerin yapısını belirliyor, bu da fazlalık yaratıyordu.
Writesonic'in Makale Yazarı 5.0, SERP'lerdeki makaleleri değerlendirme işlevi sunuyordu.
Yapay zeka araçları, güncel bir finansal sağlık konusu hakkında bir makale oluştururken yanlış iddialarda bulundu.

Yapay zeka araçları, kitle içgörülerini ve marka sesi/tarzı tercihlerini sorunsuz bir şekilde entegre etmekte zorlandı. Çıktılar genellikle robotik ve okuyucu etkileşimini sınırlayacak şekilde okunuyordu.
YZ tarafından üretilen içerik kalıplaşmış, ton uyumsuzluğu vardı, konuşma dili ve dramatik bir dil kullanılıyordu ve kolayca YZ olarak tanımlanabiliyordu.

Kaliteli İçerik Oluşturma

İşte içerik kalitesi testimizin sonuçları:

AI içerik kalitesi test sonuçlar

Sonuç: Yapay zeka kalite konusunda yetersiz kalıyor

YZ, güvenilirliği sınırlayan, kolayca tespit edilebilen ve kullanıcıya düzenleme yükü getiren olgusal yanlışlıklar üretmiştir.

YZ araçları hem mutlak iddialar hem de geniş genellemeler içeren bir tonda yazmıştır ve her ikisi de şüpheli ifadeler oluşturmuştur.

YZ araçları, mevcut web içeriğine benzeyen ve aynı ifadelerin çoğunu kullanan içerikler üretti.
YZ içeriği, uzun, teknik ve dilbilgisi açısından saf cümleler oluşturma eğilimi nedeniyle erişilemezdi.

Bu yazı Terakeet'in Haziran 2024'te yaptığı test sonuçlarından çevrilmiştir.

Siz de kaliteli, yüksek okunaklı, tam SEO uyumlu profesyonel insan üretimi içerikler için İçerik Kutusu'nu tercih edebilirsiniz!